TOPlist
 
 
 
oCity
Online svět pro vás
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ČASOPIS S DOBRÝMI TIPY
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6 RAD JAK VYCHOVAT DÍTĚ, ABY BYLO SLUŠNÉ, ŠŤASTNÉ A SEBEVĚDOMÉ
 
       
 

Zdravý, šťastný, sebevědomý a samozřejmě slušný potomek. To je sen každého rodiče. Jak vychovat dítě? Být pro něj kamarád, anebo autorita? Jít cestou ústupků, či vládnout pevnou rukou? Jak být dobrý rodič? Na základě těchto častých dotazů jsme pro vás připravili 10 tipů pro výchovu dítěte.

 

1. Naslouchejte

Již od úplných počátků, kdy s vámi dítě začne verbálně komunikovat útržky slov a jejich zkomoleninami, až po vyjadřování v souvislé řeči. Vždy buďte otevření tomu, co vám říká a zbytečně jej nezesměšňujte. Empatickým postojem k dítěti, zájmem o něj, jeho problémy a názory dojdete dál, než když jej budete zesměšňovat a dělat si z něj legraci kvůli tomu, co si myslí, cítí, říká či nepřesně vyjadřuje. Řekne-li zjevný nesmysl, chápavě jej opravte a snažte se mu v klidu vysvětlit rozdíl mezi tím, co si myslelo, a co nahlas vyjádřilo.

 

2. Co? Proč? Jak?

„Co to je? A proč to tak je? A proč? Jak je to možné? A proč?“ Chápejte a držte nervy na uzdě. Rozhodnete-li se stát rodiči, budete se muset na tyto otázky připravit nejen vy, ale hlavně vaše nervová soustava. Jste nevyspalí, nevíte, co dřív, do toho na vás leze viróza a 6letý prcek se vás pořád dokola ptá, jak to, že ryby vydrží pod vodou bez nadechnutí, proč je Slunce žluté a jak Ježíšek může znát adresy všech lidí na světě. No koho by to nedopálilo? Buďte však trpěliví a snažte se dětskou duši a její pocity pochopit. Občas vybouchne každý, ale budete-li na dítě od malička křičet kvůli každé prkotině, narušíte tím jeho psychiku, sebevědomí i procesy poznávání a učení.

 

3. Jděte příkladem a nebojte se sebereflexe

Chovejte se tak, jak chcete, aby žilo i vaše dítě. Mluvte slušně, vyvarujte se emocionálním výpadům, vulgarismům i zlozvykům jako je nepřiměřené pití alkoholu, kouření a podobně. Pokud vás dítě od útlého dětství bude dennodenně vídat se sklenicí piva v ruce a cigaretou u pusy, riziko pro vybudování jeho kladného vztahu k těmto neřestem rapidně narůstá. Pokud výjimečně (!) porušíte zákaz či pravidlo, ke kterému dítě vedete, a ono vás na vaše chování upozorní („Ale mami, vždyť jsi říkala, že…“) raději svou chybu uznejte, omluvte se za ni a pokuste se chytře vymluvit. Pokud jste „ulítli“ jednorázově, vždy můžete své ratolesti odvětit něco ve smyslu, že „Já vím. Jenom jsem tě zkoušel, jestli si toho všimneš. Teď vidíš, jak je to chování ošklivé a nevhodné.“

 

4. Ve zdravém těle zdravý duch

Všude samé počítače, mobily, tablety, automaty… Více než kdy jindy je v současné době technologického rozmachu a požadavkům na automatizaci a zjednodušení čehokoliv dbát na pohyb dětí. Choďte na procházky, dětská hřiště a hrajte si na zahradě či v parku. Vycítíte-li, že se nějaká sportovní aktivita vašemu juniorskému „já“ líbí více než ostatní, nebojte se jej dát na zkoušku do specializovaného oddílu, přičemž nezáleží, zda se bude jednat o fotbal, volejbal, hokej, tenis nebo atletiku. Důležité je, aby si dítě osvojilo návyk pravidelného pohybu a vybudovalo si k němu lásku. Nebojte se přitom změny – pokud dítě po pár trénincích zjistí, že kopání do míče nebo plácání raketou není to pravé ořechové, za každou cenu jej do pokračování nenuťte. Ba naopak – snažte se nalézt alternativu, ve které se najde.

 

5. Kritika, anebo pochvaly?

Všeho s mírou! Chvála i kritika mají jednu společnou vlastnost – v minimálním i maximálním množství škodí. Zatímco pochvalou dítě odměníte a jeho sebevědomí narůstá, kritika má efekt opačný. Podstatné však je, aby ratolest vždy věděla, čím si slova chvály nebo kritiky zasloužila a mohla se z toho poučit pro budoucnost. Stejně tak, jako není možné dítě neustále kritizovat a ukazovat mu, že dělá prakticky vše špatně, má na jeho výchovu neblahý vliv i přehnaná chvála, díky které dítě může zpychnout a chovat se povýšeně.

 

6. Čas je ta nejcennější měna

Zdraví je jen jedno, to si člověk za peníze nekoupí. Stejně tak je k nezaplacení čas, který strávíte s dětmi. A věřte, že pokud si i přes náročný pracovní harmonogram uděláte na svoje ratolesti čas, dříve nebo později to ocení obě strany. Vy si dobijete baterky, odreagujete se a pouto mezi vámi a potomkem nabude na síle. A věřte – rozhodně nechcete zažít pocit, kdy si budete vyčítat, že jste s dětmi netrávili více času, zatímco jste se hnali za lepší prací, vyšším příjmem nebo slávou.